Részlegvezető, klinikai szakpszichológus: Dr. Csigó Katalin
Telefon: (+36-1) 451 2600 /2248
Email: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Ellátási terület és forma
Az ország egész területéről fogadunk pácienseket intenzív pszichoterápiás programunkba. Az ellátás kórházi programot jelent, minden hétköznapra kiterjedő elfoglaltsággal. A minimális kezelési időszak három hét. Az első három hét próbaszakaszt jelent, ezt követően egyénileg állapodunk meg a kezelés további időtartamáról. A pszichoterápiás részleg járóbeteg (ambuláns) ellátást nem végez. A betegfogadás előzetes bejelentkezés alapján történik.
Kik számára ajánljuk a programot?
Előzetes időpont egyeztetés után, első interjút követően fogadunk szorongásos zavarokban, kényszerbetegség és spektrumzavaraiban, hangulatzavarokban, személyiségzavarokban, érzelemszabályozási és indulatkezelési nehézségekben, életvezetési és kapcsolati zavarokban segítséget kereső pácienseket. A részleg speciális profilja a kényszerbetegség vizsgálata és kezelése, melyet speciális OCD terápiás program keretében végzünk.
Felvételt kizáró ok: akut pszichotikus állapot, organikus kórképek, autizmus és spektrum zavarai, akut szuicid krízis, szerfüggőség, bipoláris hangulatzavarok gyógyszerbeállítása.
A kezelésről
Pszichoterápiás Részlegünkön a vezető kezelési mód a pszichoterápia, ami szükség esetén kiegészül gyógyszeres kezeléssel. Felvételkor minden esetben pszichiátriai szakvizsgálat is történik, ahol a szükséges gyógyszerbeállítást pszichiáter szakorvos kollégáink indikálják, a kezelés során a pszichiátriai szakorvosi konzultáció folyamatosan biztosított.
Pszichoterápiás programunk elemei a következők:
Az egyéni terápia pszichodinamikus/pszichoanalitikus, kognitív-viselkedésterápiás vagy szimbólumterápiás módszerben történik heti magas frekvenciájú (heti 3) ülésszámban.
A betegek szükség esetén (pl. kényszerbetegség, pánikbetegség, szociális fóbia) egyénre szabott magatartásterápiás foglalkozásokon vesznek részt heti két alkalommal, erre kiképzett rehabilitációs tevékenységet végző nővér-terapeuta vezetésével.
1. Feszültségoldó blokk
Célja az autogén tréning elsajátítása és a rendszeres gyakorlás beépítése a mindennapokba. A relaxációs készség kialakítását az autogén tréning strukturált, egymásra épülő gyakorlatai közül az alapgyakorlatok (ellazulás, nehezedés, melegedés) elmélyítésével kezdjük. Ennek során pácienseink megismerkednek a módszer alapjaival. A csoportülések pszichoedukációból, az önálló gyakorlás tapasztalatainak megbeszéléséből és közös gyakorlásból állnak. Amikor az alapgyakorlatok rögzültek, akkor vezetjük be a szervtréning gyakorlatokat. Az új gyakorlatok bevezetése a csoportban jelenlevők gyakorlottsági szintjéhez igazodik.
A mindfulness alapú kognitív terápiás irányzatokat hatékonynak találták a RCT kutatások rekurrens depresszióban és személyiségzavarban, ezért ezen betegcsoportok esetén a módszer szerepel a nemzetközi protokoll (NICE guidline) ajánlásában is. Pszichoterápiás osztályos körülmények között mindkét populációval találkozunk, ezért indokolt a standard kognitív terápiás csoport mellett a CBT újabb irányzatát is bevonni a pszichoterápiás munkába. A mindfulness csoport 8 alkalomból áll, az ülések strukturáltak. A 8 hét alatt hét mindfulness gyakorlatot veszünk át az Oxfordi Mindfulness Centrum által kidolgozott protokoll alapján. Ezek a légzés, testpásztázás, hallásmeditáció, gondolatok megfigyelése, evés- és járásmeditáció, valamint a külső tárgyak megfigyelése (látvány tudatosítása) gyakorlatok. A közös gyakorlások mellett a mindfulness meditáció alappilléreit, elméleti hátterét is megbeszéljük a csoportos ülések során.
2. Kognitív blokk
A bizonyítékokon alapuló (evidence based) egészségügyi ellátás szemléletében és a nemzetközi „NICE” protokollal összhangban, kognitív szakpszichoterápiás csoport folyik részlegünkön. A kognitív pszichoterápia bizonyítottan hatékony hangulati zavarok, szorongásos zavarok, kényszerbetegség, személyiségzavarok pszichoterápiás kezelésében. A csoport 8 alkalomból áll, az ülések strukturáltak. A csoport felépítése: szocializálás a kognitív modellre, keresztmetszeti konceptualizáció, háromoszlopos gondolatnapló, kognitív torzítások, hétoszlopos gondolatnapló, átstrukturálás, viselkedési kísérletek, örömszerző tevékenységek, visszaesés-prevenció. A csoport párhuzamosan folyik a mindfulness alapú kognitív terápiás csoporttal, így alkalom van a standard kognitív terápia és az újabb generációs kognitív terápia különböző helyzetekre specifikus (aktív coping vagy elfogadás, ítélkezésmentes szemlélődés) megoldásainak megbeszélésére a csoporttagokkal.
A másokkal való hatékony kommunikáció előfeltétele a saját érzelmek és igények felismerésének, szabályozásának és kifejezésének képessége illetve a másik érzelmeinek, igényeinek megértése és tiszteletben tartása. A csoport ezen készségek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt elméleti és tapasztalati alapú tanulási eszközök segítségével. A csoport elméleti hátterét az asszertivitás tréning és a dialektikus viselkedésterápia adja.
3. Élményterápiás blokk
Pszichoterápiás programunk élményterápiás blokkjában kapott helyet a relaxációra épülő, belső, képzeleti képekkel dolgozó imaginációs módszer, ami segíti a személy belső erőforrásainak feltárását, új megoldásmódok keresését.
Cselekvésközpontú terápiás módszer, melynek célja a berögződött viselkedésmintákból való kimozdulás elősegítése illetve önmagunk és mások viselkedésének nagyobb fokú megértése a szerepjátszás eszközei segítségével. A csoportban igyekszünk a mindannyiunkban meglévő spontenaitást és kreativitást felszínre hozni és a gyógyulás szolgálatába állítani. A csoportülések során kezdetben a csoportjátékokon van a hangsúly, a közös munka mélyülése során azonban lehetőség nyílik személyes témákkal is dolgozni, melynek során protagonista centrikus és playback elemeket is alkalmazunk.
4. OCD blokk
Az OCD csoport módszere munkacsoportunk kutatási és pszichoterápiás tapasztalatain, valamint a NICE guideline és az APA guideline ajánlásain alapul. A csoporton heti két alkalommal vesznek részt az OCD betegek. Az egyik csoport „elméleti” ülésekből áll, ahol a kényszerbetegség tüneteit, jellegzetes működési mechanizmusait, a tünetek leküzdésében alkalmazható terápiás technikákat, és a tünetek hátterében álló lehetséges tényezőket elemezzük. A heti másik OCD csoporton pedig közösen gyakoroljuk az OCD kezelésében alkalmazott viselkedésterápiás technikákat, illetve neuropszichológiai/idegtudományi kutatásaink alapján kialakított terápiás technikákat (pl. figyelmi váltás, figyelmi pásztázás, döntéshozás stb. technikái).
A betegek heti két alkalommal nagycsoporton vesznek részt, ahol a személyzet tagjai is jelen vannak. A nagycsoporton bármely őket érintő kérdést (részleg működése, kezelés technikai kérdései, személyes témák felvetése, egymással és a személyzettel kapcsolatos témák felvetése) szabadon, szabad interakciós jelleggel szóba hozhatnak.
Az egyéni terápiás ülések kiegészítéseképpen szükség esetén (pl. jelentős családi konfliktusok, betegség és családi rendszer összefüggései) lehetőség nyílik pár- illetve családterápiás konzultáció igénybe vételére.
Kezelésre jelentkezés
A programba történő felvételt első interjú előzi meg, melynek célja a pszichoterápiás alkalmasság felmérése. Első interjúra előzetesen egyeztetett időpontban kerül sor. Időpontkérés: elsősorban e-mailben (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.). Kérjük, hogy az e-mailben röviden írja le, hogy milyen probléma miatt kér segítséget.
Ha nincs mód e-mail küldésre, akkor telefonon (+36-1) 451 26 00 /2248.
Kérjük, hogy az első interjúra hozza magával személyi igazolványát, lakcím- és TAJ kártyáját, illetve a korábbi pszichiátriai kezelések dokumentációját. Beutaló nem szükséges. A felvétel előre egyeztetett időpontban történik. Pszichiátriai kórházi kezelés után kettő otthon töltött hét után vállaljuk a pszichoterápiás program kezdetét. Más kórházi osztályról közvetlen áthelyezést nem vállalunk.
Munkatársak:
Dr. Csigó Katalin részlegvezető, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Boross Viktor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Köllő István magatartásterapeuta
Lipárdy Krisztina részlegvezető-helyettes, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Mari Gabriella klinikai szakpszichológus
Ritzl Andrea klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta jelölt
Séra Petra magatartásterapeuta
Nyírő-OPAI
publikációs lista A Nyírő-OPAI publikációs dokumentum letöltéséhez kattintson IDE, vagy a képre!
|
Pszichiátriai gondozói és osztályos
jelentések – 2020 Gyermek gondozói jelentés A 2020. évi jelentések XLS formában tölthetőek le a kiválasztott jelentés szövegére kattintva.
|