Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet - Nyírő Gyula Központ

National Institute of Menthal Health, Neurology and Neurosurgery - Nyírő Gyula Center

Logo1

DSM-5 alternatív modell

The Alternative DSM-5 Model for Personality Disorders
Robert F. Krueger. Medscape. Jun 20, 2014.

Krueger cikkében a DSM-5 szerinti, személyiségzavarok diagnózisakor használható, új megközelítésmódnak, vagyis a dimenzionális modellnek az előnyei olvashatók a már korábbról ismert kategorikus modellel szemben, a cikk ezt a személyiségzavarok komorbiditása és heterogenitása kapcsán mutatja be.

Bővebben...
 

A konverziós zavarok terápiája

Don't Know What They Are, but Treatable? Therapies for Conversion Disorders
Hugh Rickards, Jonathan Silver, J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2014;85(8):830-831.

Ezzel – a talán kissé provokatívnak tűnő - címmel jelent meg Hugh Rickards és Jonathan Silver kommentárja a konverziós zavarok modern szemléletével és kezelésével kapcsolatban. Az elmúlt évek releváns közleményei alapján kiemelik, hogy a funkcionális neurológiai tünetek leírása sokat változott az elmúlt száz évben és ez még napjainkban is sok problémát okoz. A változatos panaszoktól szenvedő páciensek tüneteinek felismerése és hatékony kezelése komoly kihívást jelent az ideggyógyászoknak és pszichiátereknek egyaránt. Széljegyzet Dr. Osváth Péter tollából

Bővebben...
 

A Minnesota Modell

Felépülés központú rehabilitációs program szerencsejáték zavarban szenvedők számára

Az addikciók (függőségek) spektrumába tartoznak az ún. viselkedési addikciók, melyek nem kémiai szerhez kapcsolódnak, ám ugyanolyan erős függőséget okozhatnak, és káros hatásaik is hasonló jellegűek, mint a hagyományos szerfüggőségeké. E kórképek prototípusa a szerencsejáték zavar, amely az elmúlt 25 évben egyre gyakoribb és többeket (főként a fiatalabb korosztályt) érintő kórforma, és egyre nagyobb társadalmi problémát jelent. Nemzetközi adatok (USA, Kanada, Új-Zéland) alapján a szerencsejáték zavarban szenvedők élettartam prevalenciája (azaz előfordulási aránya) 1.3-3 % között található. Hazánkban még ennél kevesebben érintettek, de a tendencia emelkedik.

Bővebben...
 

Mágneses stimuláció depresszióban

A depresszió az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegség, élettartam prevalenciája 7-17%. A WHO adatai szerint a fejlett világban a depresszió a munkaképtelenség leggyakoribb kiváltó oka. Bár az antidepresszáns gyógyszerek jelentős javulást hozhatnak a tünetekben, a betegek jelentős része (33%) 3 vagy több gyógyszeres kezelést követően sem kerül remisszióba. A jelenleg rendelkezésre álló terápiás eszközök (antidepresszáns gyógyszerek, elektrokonvulzív terápia [ECT], transzkraniális mágneses stimuláció [TMS]) többnyire nem azonnal, hanem csak több hét után fejtik ki hatásukat. Ennek az időtartamnak a rövidítése nemcsak a szenvedést okozó tünetek minél hamarabbi enyhítése miatt lenne fontos, hanem mert ebben az időszakban a szuicid veszély is magas.

Bővebben...
 

Kórházi adatok

KSH szám:
15846035-8610-312-01 Adószám:
15846035-2-42
Számlaszám (MÁK):

10023002-00362746-00000000
 

ÁHT-I:
391395
180 eeszt logov

Könyvajánló

MEGJELENT!
borit2

Dr. Petke Zsolt
Tremkó Mariann

Felépülés a
függőségből - szerencsejáték
és szerhasználat

muveszek f170

Dr. Németh Attila

Művészek
és pszichopatológia

kenyszerbetegseg170

Dr. Harsányi András,
Dr. Csigó Katalin,
Dr. Demeter Gyula:

Kényszerbetegség
Elmélet, kutatás,
terápia

Alapítvány

Kérjük, ha módjában áll, támogassa adója 1%-ával intézményünket!
Köszönjük!

Pályázat

szech2020
 
ujszech terv png
 
cikk edihosp jpghu horizontal cef logo